12 Jul

İngilizce Mülakat Hazırlığı Örnek Soru ve Cevapları (Bölüm 3)

İŞ GÖRÜŞMESİ PART 3


POZISYON DEĞIŞIKLIĞI HAKKINDA SORULAR

Eğer geçmişte iş rütbeniz düşürülmüşse ve şimdi daha yüksek bir düzeyde bir işiniz varsa, bu düşüşte neler öğrendiğinizi ve neler başardığınızı ve bunun daha yüksek bir pozisyondaki iş için size nasıl avantaj sağlayacağını vurgulayabilirsiniz.
Belki bir konudaki zayıflığınızı keşfettiniz ve bu konuda derslere, seminerlere katıldınız.

Örnek Soru: Neden işi bıraktınız?
Example Question: Why are you leaving your job?

“Neden işi bırakacaksınız?” veya çoktan bıraktıysanız “Neden işi bıraktınız? sorusu iş mülakatlarında sorulan en tipik sorulardan biridir. Eğer işi kendi isteğinizle bıraktıysanız, bir kaç cevap örneğine göz atın ve cevabınızı görüştüğünüz işe göre şekillendirin. İşinizden çok da hoş ayrılmadıysanız, cevap verirken açık olun ve geleceğe odaklanın.

Örnek Soru: Neden iş değiştirmek istiyorsun?
Example Question: Why do you want to change jobs?

İnsan Kaynakları Müdürleri genelde sizin neden iş değiştirmek istediğinizi merak ederler. Bu nedenin sizin düşük performansınız ve ya kötü insan ilişkileriniz olmadığından emin olmak isterler.
İşinizi neden değiştirdiğinize dair soruya cevap verirken, kötü bir durumdan dolayı değil sadece kariyerinizi ilgilendiren sebeplerden dolayı iş değiştirmek istediğinizin altını çizmek önemlidir.

Örnek Soru: Neden kovuldunuz?
Example Question: Why were you fired?
Örnek Cevap: Maalesef müdürümle iş konusunda anlaşamadık, bu yüzden beraber oturup benim iki taraf içinde daha etkili olacak bir pozisyona geçmem konusunda karar kıldık. Sonuç olarak, burada sizin için çalışmaya hazırım.
Example Answer: The job wasn’t working out so my boss and I agreed that it was time for me to move on to a position that would show a better return for both of us. So here I am, ready to work.

Örnek Cevap: Neden işten çıktığımı düşününce, bazı şeyleri daha farklı yapmam gerektiğini fark ettim. Bu iş benim için ders aldığım bir deneyim oldu ve bence artık bilgiliyim. Bunu size kanıtlamak için bir şans istiyorum.
Example Answer: After thinking about why I left, I realize I should have done some things differently. That job was a learning experience and I think I’m wiser now. I’d like the chance to prove that to you.

Örnek Soru: İşten neden geçici olarak çıkarıldınız?
Example Question: Why were you laid-off?

İş görüşmesi yapan kişiler, çalışmadığınız zamanın nedenini öğrenmek için sorular soracaktır. İş görüşmesini yapan kişiyi, oldukça yüksek performans gösterdiğinize ve çıkarılma sebebinizin bunun bir sonucu olmadığına ikna etmelisiniz.
Sizi işten çıkarmak zorunda kalan kurumdaki her bir detayı anlatmaya hazırlıklı olun. Örneğin, çalıştığınız kurum bir başka ortak tarafından devralındı ve ya bir başkasına satıldı, bu nedenden dolayı aynı işi yapan çalışanlardan birini içten çıkardılar. Belki de şirket bir düzenleme içine girdi ve sizin departmanınız kaldırıldı. Belki şirketiniz pazar payını düşürdü ve giderleri kısmak zorunda kaldılar.

Örnek Soru: Neden işinizden ayrıldınız?
Example Question: Why did you quit your job?
Örnek Cevap: Müdürüm emekliye ayrıldığı için işi bıraktım. Uzun yıllar boyunca o ofiste çalışıyordum ve artık bir değişiklik yapma vaktinin geldiğini  düşünüyordum, o yüzden bunun kariyerimde ilerlemem için en uygun zaman olacağını düşündüm.
Example Answer: I quit my job because my supervisor retired. I felt that after many years of working in the office that it was time for a change and this seem like the ideal time to move on.

Örnek Cevap: Firmanın küçülmeye gitmesi nedeniyle erken emeklilik fırsatını yakalayabildim ve şu an burada yeni bir zorlu göreve hazırım.
Example Answer: I was able to take advantage of an early retirement offer due to company downsizing and am ready for a new challenge.

Örnek Cevap: Evime daha yakın, yetenek ve deneyimlerimi farklı bir alanda kullanabileceğim bir iş bulmak için istifa ettim.
Example Answer: I resigned to focus on finding a job that is closer to home and will use my skills and experience in a different capacity.

Örnek Cevap: Son işverenimle kariyerimi ilerletemezdim, bu yüzden şu an burada yeni zorlu bir göreve hazırım.
Example Answer: I don’t have room to grow with my current employer and I’m ready to move on to a new challenge.

Örnek Soru: Neden istifa ettiniz?
Example Question: Why did you resign?

Örnek Cevap: İstifa ettim çünkü kendimi geliştirmek için çok kısıtlı imkanlarım vardı ve ben kariyerimi ilerletmek istedim.
Example Answer: I resigned because there were limited opportunities for advancement and I wanted to further my career.

Örnek Cevap: Ben üniversite mezunuyum, eğitimimi ve ilgili deneyimlerimi kullanabileceğim bir pozisyon bulmak için istifa ettim.
Example Answer: I graduated from college and resigned in order to find a position where I could use my education and related experience.

Örnek Cevap: Dürüst olmak gerekirse, pozisyonum benim için uygun değildi bu yüzden ben de kariyerime yeniden odaklanabilmek için istifa etmeye karar verdim.
Example Answer: To be honest, the position wasn’t a fit and I decided it made sense to resign and to refocus my career path.

Örnek Cevap: İstifa ettim çünkü işverenim akşamları ve hafta sonları aniden arayıp beni iş yerine çağırıyorlardı ve kısa zamanda çocuk bakıcısı bulmak çok zor oluyordu.
Example Answer: I resigned because the position required me to be on-call evenings and weekends and it was difficult to arrange child care on short notice.

Örnek Soru: Son işinizden bu yana neler yaptınız?
Example Question: What have you been doing since your last job?
Eğer özgeçmişinizde istihdam zamanları arasında bir aralık varsa, mülakatı yapan kişi muhtemelen size işsizken neler yaptığınızı soracaktır. Bu soruyu yanıtlamak için en iyi yol dürüst olmaktır fakat mutlaka önceden düşündüğünüz bir cevap olsun. İş görüşmesi yapan kişiye, kendi isteğinizle bile çalışmıyor olsanız dahi hep bir şeylerle meşgul olduğunuzu söylemelisiniz.
Çalışmıyorken neler yaptığınızı açıklamak için bir kaç örnek:
Örnek Cevap: Aktif olarak iş ararken, freelance olarak bir kaç projede çalıştım.
Example Answer: I worked on several freelance projects, while actively job seeking.

Örnek Cevap: Engelli çocuklara okuma yazma öğreten bir programda gönüllü olarak çalıştım.
Example Answer: I volunteered for a literacy program that assists disadvantaged children.

Örnek Cevap: Yaşlanan ailemin geçici olarak bakılmaya ihtiyaçları vardı, zamanımı onlarla ilgilenerek geçirdim.
Example Answer: My aging parents needed a temporary caregiver and I spent time looking after them.

Örnek Cevap: Zamanımı ev hanımı bir anne olarak geçirdim, kızımın okulunda gönüllü olarak çalıştım.
Example Answer: I spent time being a stay-at-home mom and volunteering at my daughter’s school.

Örnek Cevap: Hala devam eden bazı dersler aldım, seminerlere katıldım.
Example Answer: I took some continuing education classes and seminars.

Örnek Soru: Neden bu kadar uzunca bir süre çalışmadınız?
Example Question: Why have you been out of work so long?

İş adayları özellikle eğer uzun süredir işsizler ise bu durumun müstakbel işverenleri tarafından nasıl karşılanacağı konusunda sıklıkla büyük endişe taşırlar. İşverenler genellikle niçin bu kadar uzun süredir çalışmadığınızı bilmek isterler, cevap vermeye hazırlıklı olun.
Ve şunu unutmayın ki, ekonomik kriz dönemlerindeki aralıklar konusunda işverenler daha anlayışlı davranırlar. Yüksek işsizlik oranının yanı sıra, elemanın istihdam süreleri arasında boşluğa sebep olacak şekilde geçici eleman alımları da oldukça yaygındır. Ancak, yine de işsiz olduğunuz süre ile ilgili sorulara cevap vermek için hazırlıklı olmanız gerekir.

İngilizce Mülakat Hazırlığı Bölüm 1

http://www.speakenglish.com.tr/blog/132-ingilizce-mulakat-hazirligi-ornek-soru-ve-cevaplar

İngilizce Mülakat Hazırlığı Bölüm 2

http://www.speakenglish.com.tr/blog/ingilizce-mulakat-hazirligi-ornek-soru-ve-cevaplari-bolum-2

İngilizce Mülakat Hazırlığı Bölüm 3

http://www.speakenglish.com.tr/blog/ingilizce-mulakat-hazirligi-ornek-soru-ve-cevaplari-bolum-3

İngilizce Mülakat Hazırlığı Bölüm 4

http://www.speakenglish.com.tr/blog/ingilizce-mulakat-hazirligi-ornek-soru-ve-cevaplari-bolum-4

İngilizce Mülakat Hazırlığı Bölüm 5

http://www.speakenglish.com.tr/blog/ingilizce-mulakat-hazirligi-ornek-soru-ve-cevaplari-bolum-5

İngilizce Mülakat Hazırlığı Bölüm 6

http://www.speakenglish.com.tr/blog/ingilizce-mulakat-hazirligi-ornek-soru-ve-cevaplari-bolum-6

One response to “İngilizce Mülakat Hazırlığı Örnek Soru ve Cevapları (Bölüm 3)”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

CALL US NOW

+44 7384 73 86 88

İngilizce Pratik Yap!